„Az eddigieknél erősebb, körülbelül hármas magnitudójú földrengést érzékeltek ma hajnali fél négykor Miskolcon. Mint Mónus Péter, a MTA Geodéziai és Geofizikai Kutatóintézete szeizmológiai főosztályának ügyeletese elmondta, a földrengés epicentruma Miskolctól körülbelül 15 kilométerre délre volt. Hat nap alatt ez volt a harmadik földrengés a környéken: múlt szombaton egy Richter-skála szerinti 2,5-ös, kedden egy 2,1-es, most pedig egy 3-as erősségű. A mostani szériát a szeizmológus szerint valószínűleg az eredményezi, hogy egy vetődés menti kőzetlemezekben felhalmozódott feszültség több lépésben oldódott – és talán szerencsénknek tekinthetjük, hogy így, több kisebb földmozgással, és nem egyszerre, egy lényegesen nagyobb földrengéssel szabadult fel a kőzetrétegekben felhalmozódott energia.”
A helyzet az, hogy az első kettőből én személy szerint semmit sem érzékeltem, viszont a ma hajnali szó szerint a frászt hozta rám. Arra ébredtem, hogy mozog alattam az ágy. Mit mozog? Mintha rángatták volna! Furcsa, ijesztő és félelmetesen hangos morajlás hallatszott, azután pár pillanat csönd, mire magamhoz tértem újból kezdődött, csak már gyengébb volt. Az edények összekoccantak a konyhaszekrényben, a poharamban hullámzott a víz. A környék kutyái, szinte egyszerre kezdtek hangos ugatásba, majd kísérteties csöndbe burkolódzott az egész mindenség, mintha semmi sem történt volna. Meg sem mertem moccanni az ágyban, és azon gondolkodtam, hogy ha ez most komoly lett volna, biztosan nem úszom meg, mert annyira ledermedtem, hogy nem lettem volna képes kirohanni a házból. Soha életemben nem tapasztaltam hasonlót, és nem is szeretnék több ilyen élményt! Amikor már meg mertem mozdulni, próbáltam a sötétben kitapogatni a macskát az ágy végében, de nem találtam. Reggel kiderült, hogy néhány perccel a rengés előtt felébresztette a földszinten alvó anyámat, és bejelentette távozási szándékát. Mondtam is a reggelinél neki, hogy hiába menekült, mert ha én ott maradok a ház romjai alatt, akkor neki is vége az aranyéletnek!
A magyar éves átlag 5-10 érezhető, és nagyjából 100, csak az obszervatóriumok által észlelt, 2-es erősségűnél kisebb rengés. Mivel a nagyobb földmozgások általában elő- és utórengésekkel járnak, jellemző, hogy az éves adag úgy áll össze, hogy pár nap alatt összejön az évi átlag harmada, vagy akár fele, aztán hónapokig semmi. A néhány napon belüli hat rengés sem példátlan a magyarországi földmozgások történetében, bár az igaz, hogy ritkán fordul elő. Sajnos a földrengéseket a tudomány mai állása szerint nem tudják előre jelezni a tudósok. Azt mondjuk nem értem, hogy akkor minek vannak ott? Azt, hogy mekkora VOLT egy földrengés bárki leolvashatja a műszerekről, aki életben maradt, de engem az érdekelne inkább, hogy mikor és mekkora lesz legközelebb?!